powrót

Spotkanie Wajszczuków zamieszkałych w USA

18 sierpnia 2000 r.

  Wstecz/Back Powrót do strony głównej / Return to main (index) page Powrót do głównego pnia/Return to main tree Strony indywidualne/Individual pages Spis imion i nazwisk - szukaj/The list of names - search Max Min Objaśnienia/Explanations  

Poszukując w internecie i w książkach telefonicznych, niespodziewanie okazało się ze na kontynencie północnoamerykańskim zamieszkuje wiele rodzin Wajszczukow, ich kuzynów lub potomków. Są rozrzuceni od Kanady na północnym wschodzie i Atlantyku na wschodzie po Stany południowe USA i do wybrzeży Pacyfiku. Największe skupienie występuje jednak w Stanach północno-środkowych (Michigan, Ohio i Indiana). Większość Wajszczukow w Ameryce pochodzi z Gałęzi Zamojskiej Rodziny. Przyjechali w kilka lat po wojnie, zazwyczaj po wysiedleniu ze stron rodzinnych i wywiezieniu na przymusowe roboty do Niemiec. Niektórzy walczyli w Podziemiu, inni przeszli przez wiezienia i obozy koncentracyjne. Kilku Wajszczukow pochodzi z Gałęzi Podlaskiej a kilku przyjechało później. Również mieszka w USA duża rodzina nosząca nazwisko Wajszczuk, których przodkowie przyjechali do USA wcześniej, na początku XX-go wieku z okolic Nura nad Bugiem. Wizyta tam w lecie ubiegłego roku wykazała, ze żyjący tam (bezspornie) członkowie tej samej rodziny noszą nazwisko Waszczuk. Wracamy wiec do pytań postawionych w "Krótkiej Historii Rodziny i Nazwiska Wajszczuk" - czy i jakie są powiązania?  
Trzy rodziny Wajszczukow mieszkają w okolicy Detroit (stan Michigan): Edwarda (410), John (326) i Waldemara (087). Henry(k) (378), który uprzednio mieszkał w Kanadzie i przed kilkoma laty przeniósł się do stanu Arkansas w USA przyjechał na wakacje w odwiedziny do swojej siostry Kristine Woodcock (382) która mieszka "po drugiej stronie rzeki" od Detroit w Kanadzie. W drodze powrotnej zatrzymał się z rodzina w odwiedziny u Edwarda i tak doszło do spotkania.
Poniżej zdjęcia z tego spotkania zrobione przed domem Edwarda.


kliknij na zdjęcie aby powiększyćMoże któregoś dnia uda się zebrać razem więcej amerykańskich Wajszczukow - kraj jest jednak bardzo rozległy! Musze jednak podkreślić z wielkim zadowoleniem, ze młodsze (już "amerykańskie") pokolenia Wajszczukow wykazują (głownie droga korespondencji e-mail'owej, chociaż niektóre osoby odwiedzają Polskę raczej często!) duże zainteresowanie Polska, "Pra"- Rodzina w Polsce i Stronami Rodzinnymi (w znaczniu geograficznym jak również internetowym). 

Prosimy o nadsyłanie ładnych zdjęć - umieścimy - będą się cieszyły dużym zainteresowaniem !!!


powrót