wstecz strona główna drzewo strony indywidualne wyszukiwarki pełny ekran zamknij pełny ekran objaśnienia  

 

17 wrzesień 2008

Wólka Domaszewska
(gm. Wojcieszków, pow. łukowski)

Miejsce zamieszkania Kazimierza Wajszczuka (0910). Niedawno dowiedzieliśmy się, że trzej najstarsi stryjowie Kazimierza byli więzieni we wczesnym okresie okupacji na Zamku Lubelskim i na Majdanku – uprzednio wiedzieliśmy tylko, z informacji od ich rodziny, że „nie powrócili z wojny” w 1939 r. – (http://www.wajszczuk.v.pl/polski/drzewo/podlasie_lukow.htm).

  • Władysław (ur. 1897) – więziony na Zamku Lubelskim, zmarł 7.I.1941. Nic nie wiemy o nim ani o jego rodzinie;

  • Stanisław (ur. 1898) – więziony na Zamku Lubelskim, był na liście transportowej do więzienia w Wiśniczu Nowym – nie wiemy, czy tam dotarł? Podobno jego jedyny żyjący syn, Tadeusz, zam. w Łukowie jest w posiadaniu dokumentów stwierdzających, że Stanisław zginął na Majdanku. Tadeusz był umówiony z nami na spotkanie u Kazimierza, ale nie przybył. Próba odwiedzenia go i spotkania w Łukowie była nieudana!

  • Józef (ur. !909 r.) – więziony na Zamku Lubelskim, zmarł w szpitalu więziennym w Lublinie 26.XII.1940.

Kazimierz podejmie dalsze próby uzyskania informacji i kopii dokumentów. Nasz lubelski współpracownik, p. Stanisław Wac (zobacz poniżej) będzie ponownie przeszukiwał archiwa Zamku Lubelskiego i na Majdanku w poszukiwaniu dokumentów opisujących okoliczności ich uwięzienia.

Fot. Waldemar Wajszczuk & Paweł Stefaniuk