wstecz strona główna drzewo strony indywidualne wyszukiwarki pełny ekran zamknij pełny ekran objaśnienia  

 

18 wrzesień 2008

Lublin
spotkanie w mieszkaniu p. Stanisława Waca
 

Pan Stanisław Wac współpracuje z nami od kilku lat przeglądając archiwa (księgi metrykalne parafii zamojskich, podlaskich i inne) i jemu zawdzięczamy dostarczenie materiału do rozbudowy gałęzi zamojskiej i uzupełnień gałęzi podlaskiej. Kontakt z nim nawiązaliśmy za pośrednictwem jego kuzyna, Prof. Andrzeja Wac-Włodarczyka - zobacz poniżej. Przy jego (p. Stanisława) pomocy udało się wyjaśnić nieścisłości i uzupelnić braki w dokumentacji Muzeum Zamku Lubelskiego i Muzeum w Auschwitz dotyczące kilku członków rodziny Wajszczukow, którzy byli tam więzieni lub zginęli.

Obecnie przegląda on archiwa Ordynacji Zamojskiej pod kątem możliwości nadań, być może sprowadzonym tu (skąd?), Wajszczukom. W planach jest wznowienie poszukiwań w archiwach na Majdanku dotyczących trzech braci Wajszczuków z Domaszewnicy (zobacz powyżej), którzy byli więzieni i zginęli na Majdanku.

Prof. Andrzej Wac-Włodarczyk z Politechniki Lubelskiej - jest on jednym z założycieli Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki –
(http://zolkiewka.com/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=33).
Był on współorganizatorem w 2004 r. sesji Towarzystwa poświęconej pamięci stryja, dr Edmunda Wajszczuka, który był lekarzem w Żółkiewce od 1924 do 1938 r. Po wielkim pożarze Żółkiewki stryj się przeniósł do Krasnegostawu.
(http://www.wajszczuk.v.pl/spotkania/spotkania2004/zolkiewka_lublin_krasnystaw.htm).
 

Fot. Waldemar Wajszczuk & Paweł Stefaniuk