english version

26-01-2019

27-08-2014

wersja polska

 

Film o „czołgu-pułapce” i o Basi


28.IV.2010 - Nazywam się Małgorzata Brama, jestem reżyserem i obecnie przygotowuję film dokumentalny o wybuchu tzw. "czołgu - pułapki". Jednym z bohaterów jest pan Antoni Dobraczyński, który opowiada o losach swojej kuzynki Basi Wajszczuk. Czy istnieje możliwość otrzymania lepszej kopii zdjęcia Basi i otrzymania zgody na uzycie jej zdjęcia w filmie?
5.V.2010 - film jest współfinansowany przez dzielnicę Śródmieście, Muzeum Powstania Warszawskiego a na dalszą część budżetu szukamy sponsorów. Premiera filmu ma sie odbyć 13 sierpnia na placu Zamkowym - już serdecznie zapraszam.
Jak tylko wywiad z panem Antonim zostanie przepisany to go panu prześle i oczywiście będzie pan mógł go zamieścić na stronie internetowej. Ja osobiscie przeprowadziłam wywiad w Paryżu z panem Aleksandrem, na stronie www.1944.pl . Jak zrzucę zdjęcia to podeślę je panu z mojego wywiadu z panem Antonim w Muzeum Literatury w Warszawie
pozdrawiam
gosia brama


http://www.1944.pl/o_muzeum/news/film_o_czolgupulapce

13-08-2010 Film o czołgu-pułapce.

Zapraszamy na premierę filmu "13 sierpnia '44", która będzie miała miejsce na pl. Zamkowym w Warszawie. To fabularyzowany krótkometrażowy dokument, opowiadający o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w Powstaniu Warszawskim - wybuchu "czołgu-pułpaki" przy ulicy Kilińskiego, na warszawskiej Starówce. Patronem filmu jest Muzeum Powstania Warszawskiego.
• 13 sierpnia, pl. Zamkowy, godz. 20.00, WSTĘP WOLNY
• Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Brama; Zdjęcia: Jan Prosiński; Montaż: Filip Drzewiecki;Kierownik produkcji: Wojciech Adamiak, Małgorzata Brama; Kostiumy: Marta Żylska, Alex Casianov; Scenografia: Marta Żylska, Alex Casianov; Asystent reżysera: Alex Casianov
 


Zwiastun filmu

Film można obejrzeć pod adresem: http://www.srodmiescie.art.pl/nagrania/13_sierpnia_44


13 SIERPNIA 44 Film - http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=4223921


Fot. studioqla

• Tytuł alternatywny: TRZYNASTY SIERPNIA CZTERDZIESTEGO CZWARTEGO
• Film dokumentalny - fabularyzowany
• Produkcja: Polska
• Rok produkcji: 2010
• Reżyseria/ Scenariusz - Małgorzata Brama

W trzynastym dniu Powstania w godzinach rannych rozpoczął się niemiecki atak na powstańczą barykadę usytuowaną na ulicy Podwale, od strony placu Zamkowego, bronioną przez żołnierzy batalionu AK "Gustaw". Z opanowanego przez Niemców Krakowskiego Przedmieścia wjechały na plac Zamkowy dwa niemieckie czołgi typu PzKpfw IV, które zaczęły ostrzeliwać polskie stanowiska. Po chwili zza czołgów wyłoniła się niewielka tankietka. Na szarżujące pojazdy poleciały butelki z benzyną. Dwa czołgi się wycowały natomiast tankietka się zapaliła. Płonąca maszyna utknęła przed barykadą, a jej kierowca opuścił pojazd i uciekł. Powstańcy ugasili tankietkę i przepchneli ją na polską stronę. Polskich żołnierzy zaskoczył fakt, iż zdobyty pojazd nie przypominał żadnego znanego im niemieckiego wozu bojowego więc potocznie został nazwany czołgiem. Nie posiadał też żadnego uzbrojenia, lecz tylko radiostecje.. Dowódca batalionu kapitan Ludwik Gawrych "Gustaw" oraz jego zastępca Włodzimierz Stetkiewicz "Włodek" kazali swoim żołnierzom trzymać się z daleka od tankietki. Podejrzewali, że jego porzucenie może być jakimś podstępem wroga, tym bardziej, że po utracie wozu Niemcy z niewiadomych przyczyn natychmiast wstrzymali ogień. W międzyczasie zgłosiło się dwóch Powstańców, którzy stwierdzili, że więdzą jak urochomić pojazd. Po uruchomieniu pojazdu wjechali nim w uliczki Starówki, budząc ogromny entuzjazm ludności cywilnej, która słysząc okrzyki "czołg zdobyty!" zbiegła się tłumnie, aby podziwiać zdobycz. W rzeczywistości zdobyty pojazd nie był czołgiem, lecz ciężkim transporterem ładunków typu Sd.Kfz. 301 Ausf. C Schwere Ladungsträger B-IV, należącym do specjalnego 302. Batalionu Pancernego. Pojazd był wykorzystywany m.in. jako samobieżny stawiacz min - służący do niszczenia umocnień. Zdobyty przez powstańców transporter przewoził 500 kilogramów materiału wybuchowego. w zamocowanym na pancerzu pojemniku. Powstańcy triumfalnie przejechali nim Podwale i Piekarską, Zapiecek i Rynek Starego Miasta.Sukcesywnie zbliżali się do swoich kwater na ul. Kilińskiego. Przy pokonywaniu małej barykady przy ulicy Kilińskiego (było to około godziny 18:00) z pancerza pojazdu zsunęła się umieszczona z przodu metalowa skrzynia z ładunkiem wybuchowym Nastąpił potężny wybuch, który spowodował prawdziwą masakrę. Zginęło ponad 300 osób, a kolejnych kilkaset odniosło rany. Większość rannych została w okrutny sposób zamordowana przez Niemców, którzy wkroczyli na Starówkę 2 września.
 


Przygotowali: Waldemar J Wajszczuk & Paweł Stefaniuk 2000-2019
e-mail: wwajszczuk@comcast.net